niedziela, 27 stycznia 2013

Linia Silver Circle

SILVER CIRCLE to tradycyjna linia gardneriańska, założona w Holandii przez Morganę i Merlina Sythove, wywodząca się od arcykapłanki Eleanor Bone. 

Gerald Gardner przez całe swoje życie starał się połączyć w spójną całość wiele niekompletnych części Rzemiosła, które odkrywał poprzez kontakt z dziedzicznymi kowenami w Anglii. Brakujące części rytuałów były stopniowo uzupełniane, a dużą rolę w tym procesie odegrała Doreen Valiente, która zmieniła rytualne teksty i poezję, tak aby lepiej oddawały pogańską atmosferę i miłość Bogini. W trakcie tego procesu kilka arcykapłanek oddzieliło się od pierwotnego kowenu Gardnera i założyło swoje własne grupy, zabierając ze sobą materiał, który był zgromadzony w danym momencie, a czasem dodając własne tradycyjne i dziedziczne źródła. Skutkiem tego było kilka różnych linii inicjacyjnych, które w większym bądź mniejszym stopniu różnią się między sobą rytuałami i zwyczajami. Linia Silver Circle pochodzi od jednej z początkowych linii i zawiera niewiele późniejszych dodatków, a źródłowy materiał przekazywany jest w jak najczystszej, niezmienionej postaci. 

Tradycja gardneriańska stanowi dla nas, przedstawicieli Silver Circle, kompletną i spójną filozoficznie całość, pewien wzór, który stawia nasze życie w konkretnym kontekście, ważnym dla nas i naszych bliskich. Święta koła roku, cykl księżycowy, rytm roczny i comiesięczne rytuały tworzą strukturę dla uniwersalnej mądrości, której każda czarownica może użyć aby wzmocnić lub odbudować swój kontakt z siłami natury. Ta harmonia z Innym Światem i wgląd w procesy życia i śmierci umożliwiają nam pomoc innym (gdy zostaniemy o to poproszeni) oraz wsparcie w chwilach przejścia i zmian.

Współczesne czarownictwo to swoista mieszanka religii i magii, jednak Silver Circle kładzie nieco większy nacisk na stronę religijną. Tradycyjne łacińskie znaczenie słowa "religia" to łączenie - a więc nawiązywanie więzi z Boginią i Bogiem, z boskością w nich, z ich elementami ludzkimi, z ich męskimi i żeńskimi cechami. Uczymy się jak połączyć się z innymi światami, które istnieją poza tym planem fizycznym, jak odkryć na nowo więź z duchowością i odzyskać swoją mądrość i intuicję. 

Ścieżka gardneriańska to dla Silver Circle ścieżka religijna, misteryjna, mistyczna i magiczna. Jesteśmy zarówno zarówno Kapłanami/Kapłankami jak i Czarownicami. Kapłanami - ponieważ pracujemy wspólnie z Bogami i pomagamy przybrać formę ich działaniom na Ziemi. Czarownicami - ponieważ poproszeni pomagamy innym rozwiązać ich problemy, wzywając Bogów do pomocy.

Obie archetypowe funkcje - Kapłana/Kapłanki i Czarownicy - dobrze ilustrują czarownicze narzędzia, związane z żywiołem Wody. Z jednej strony kryształowy kielich - pełen czystej, lśniącej wody, używanej do oczyszczenia Kręgu. A z drugiej strony czarny, żelazny kocioł, zawierający trujące i lecznicze zioła, które tworzą miksturę mogącą pomóc odzyskać utraconą równowagę życiową.

W kowenach w naszej linii jedną z nadrzędnych wartości jest i zawsze była przyjaźń. Nie szukamy osób z największą wiedzą czy z najlepszymi umiejętnościami magicznymi. Szukamy osób, z którymi poczujemy wspólną iskrę, które bez trudności wpasują się w istniejąca grupę i będą wnosiły do niej część siebie. W kręgu pracujemy razem na bardzo intymnym i emocjonalnym poziomie, otwierając się przed Bogami. Jesteśmy nadzy nie tylko fizycznie ale także psychicznie - przed Bogami i przed wszystkimi innymi. Dlatego przyjaźń, poczucie bezpieczeństwa i wsparcie są dla nas tak ważne, bo tworzą atmosferę bezpiecznego rozwoju, miłości i bezwarunkowego zaufania.

Tradycja gardneriańska opiera się na trzech stopniach inicjacji, które odzwierciedlają różne etapy rozwoju. Stopnie nie mają jednak na celu wprowadzenia sztucznych granic pomiędzy osobami inicjowanymi, nie są też egzaminami, które należy zdać, ani odznakami, którymi się chwalimy. Kolejne stopnie to procesy i doświadczenia, prowadzące do lepszego zrozumienia siebie i ścieżki oraz duchowego odnalezienia się w strukturach Rzemiosła. 

Pierwszy stopień to rytuał akceptacji w kowenie, poprzedzony okresem przedinicjacyjnego treningu, po którym zostaje się Kapłanem/Kapłanką i Czarownicą. Ten moment to tak naprawdę dopiero początek na naszej drodze i wiele nauki jest dopiero przed nami. Drugi stopień to rytuał dojrzałości w obrębie tradycyji gardneriańskiej. Daje on możliwość autonomii, oddzielenia się od kowenu macierzystego i założenia własnego i nauczania innych, poprzez przekazywanie im wiedzy i tradycji. Stopień trzeci to stopień misteryjny, ostateczne doświadczenie zjednoczenia Bogini i Boga, prywatne i emocjonalne. Nie jest to coś, co można ofiarować drugiej osobie, ponieważ nie można komuś przekazać doświadczenia. W tym znaczeniu trzeci stopień staje się procesem, zakorzenionym w miłości i zaufaniu, pośród których duchowa iskra może dojrzewać i rozkwitać. Tekst na podstawie materiałów dostępnych na:
http://www.silvercircle.org/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz