piątek, 21 grudnia 2018

Otuleni ciemnością

W ciemności nie widać kierunku. Nie można oszacować odległości. Nie czuć upływu czasu. Jest tylko tu i teraz, trudne, ciemne i nieokreślone. Mijają godziny, dni, tygodnie i nic się nie zmienia. Czy tak już będzie zawsze? Czy zawsze tak było? 

Taki właśnie jest Ciemny Czas. 

Po pełnym słońca i radości lecie, kolorowej jesieni, która przyniosła tyle plonów i darów, nadeszła Noc Samhain, a po niej czas szarości i czerni. Wtedy dużo trudniej być czarownicą. Ciepły wiatr nie rozwiewa włosów i nie przynosi zrozumienia, rzeka nie oczyszcza z tego co niechciane, ciepło ognia nie grzeje jak podczas październikowych wieczorów, a ziemia nie daje stabilności i spokoju. Jesteśmy wewnątrz. Wewnątrz naszych domów, biur, samochodów czy autobusów. Dzień trwa kilka godzin, które spędzamy w zamknięciu. Czarownice w 21 wieku. Aplikacja w telefonie wskazuje nam fazę księżyca, bo wieczorne spacery zamieniły się w Netflix and chill. Mamy mniej energii do działania, do planowania, zaczynania nowych projektów i wprowadzania zmian. Gdzie się podziała energia lata i słońca? Dlaczego wydaje się teraz tak nieosiągalna? Przykrywamy się kocem, pijąc korzenną herbatę i jest nam... dobrze? Bo robimy to, czego uczy nas ten czas. Zwracamy się do wewnątrz. Im bardziej z tym walczymy, tym trudniej nam to zaakceptować i przyjąć dary Nocy.

Ciemność nie jest łatwa. Ciemny Czas przynosi wiele wyzwań, tych wyzwań dla duszy. Nie było na to czasu i miejsca wcześniej. Owszem, znaki się pojawiały, czasem jakiś sen, słowa z medytacji, spotkanie, które zastanowiło. Ale taniec życia trwał, pełen radości i lekkich kroków. Kiedy kolory dnia zlewają się w nocne odcienie szarości, a noc trwa i trwa przychodzą różne emocje. Smutek. Strach. Złość. Niezrozumienie. Kolejne wyzwania. Patrzymy na Koło Roku, znane od lat. Wiemy, że to minie. Przesilenie zimowe i pierwsze promienie nowego słońca, jeszcze bardzo delikatne. Pomogą przetrwać zimę, która tak naprawdę dopiero się zacznie. Imbolc. Pierwsze tchnienie wiosny, na którą trzeba będzie poczekać do marca. To ciągle jeszcze wiele tygodni. Wiele długich ciemnych nocy. 

Wracamy więc do Ciemności, nie mogąc przed nią uciec. Otuleni nią, zwracamy się do wewnątrz. Do tych części nas, które domagają się uwagi, a których nie mogliśmy zobaczyć w jasnym świetle dnia. Do snów, które nie pozwalają o sobie zapomnieć. Do tego, przed czym nie da się już schować, bo w ciemności i tak nie możemy trafić do kryjówek, które wcześniej przygotowaliśmy. To nie są plany, które rozpiszemy na miesiące i zadania, które możemy odhaczyć z listy. Bardzo często nie wiemy, że tam w ogóle są. Nie pojawią się też, jeśli będziemy uciekać. Jeśli będziemy na siłę chcieli zostać na zewnątrz. Bo spotkania z Ciemnością są trudne, choć tak potrzebne. Jeśli mamy odwagę stawić im czoła, to ten koc, herbata i Netflix przyniosą nam równowagę. Może coś napiszemy, namalujemy, przeczytamy. Wyśpimy się, a noc przyniesie sny. Przyjdą emocje, na które wcześniej nie było miejsca. Poczujemy je i uwolnimy.

Ciemność otula jak Bogini swoim płaszczem. W ciemności powstaje życie. Tak jak dziecko rozwija się w łonie matki, żeby stać się w pełni istotą, a ziarno dojrzewa w ziemi, żeby odrodzić się na wiosnę. Nie ma tam światła, ale jest siła. Jest odpoczynek przed powrotem. Więc nie bójmy się Ciemności. Przyjmijmy ją z zaufaniem.Zdjęcie: http://www.jessicaboehman.com 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz